
Filmy o fotografoch, ktoré by ste mali rozhodne vidieť
Mnohokrát svet pozná nadčasové a jedinečné fotografie, ktoré sú známe mladým i starým. Ale čo ľudia, ktorí ich vytvorili? Aký bol ich príbeh? Mená a životy tých, ktorí zachycovali mnohokrát prelomové chvíle v našej spoločnosti, o tých vie málokto. Našťastie tieto inšpiratívne osudy známych fotografov môžeme poznať aj vďaka filmom, ktoré o nich boli natočené. Dnes Vám prinášame tri životopisné svetové filmy a jeden bonus od našich susedov z Čiech, o fotografoch, ktorý (z)menili svet.
1. Vojnový fotograf/ War photographer
Film prináša skutočný profesionálny a životný profil jedného z najlepších svetových vojnových fotografov. James Nachtwey je bezpochyby jednou z najvýraznejších svetových fotografických osobností. James začal s fotografiou už v roku 1976 v Novom Mexiku, ale až v roku 1980 sa presídlil do New Yorku, kde začala jeho skutočná agentúrne kariéra. Dokument s ním nevznikal v kancelárii za stolom alebo v slušných kreslách televízneho štúdia, ale s pripevnenou kamerou na fotoaparáte. Tá snímala presne situácie, miesta, ľudí a správanie Jamesa v najrôznejších situáciách - dosť poučné. Ste natoľko zatiahnutí do deja, že len ťažko budete večer odchádzať od televízie.
- Švajčiarsko, 2001, réžia: Christian Frei
2. Bang Bang Club
V skratke: Štvorica mladých fotografov - Greg Marinoviche, Kevin Carter, Ken Oosterbroek a Joao Silva - rovná sa Bang Bang Club. Fotografie ovenčené Pulitzerovou cenou. Reálne osoby, z ktorých dve sú autorom knižnej predlohy, podľa ktorej bol film natočený. Skutečný príbeh odohrávajúci sa počas posledných krvavých dní apartheidu v Južnej Afrike. Totálna nasadenie (krku) pre niekoľko snímok, emočné vypätie, túžba po senzácii aj morálne dilemy. To všetko nájdete vo filme mapujúcim práci fotoreportérov v rizikových oblastiach.
- Kanada/JAR, 2010, réžia: Steven Silver
3. Annie Leibovitz: Život objektívom/ Annie Leibovitz: Life Through A Lens
Annie Leibovitz musia poznať všetci, fotila nahého Lenona s Yoko Ono tesne pred tým, než ho zastrelili, sprevádzala Rolling Stones na ich turné, prepadla s nimi drogám, fotila obálky pre časopis Rolling Stone odfotila Whoopi Goldberg vo vani plnej mlieka, fotila Arnolda Schwarzenegra v roku 1976 v JAR, keď ešte nebol súčasťou veľkého filmového biznisu, atď. So svojím fotoaparátom však tiež neohrozene dokumentovala vojnovú apokalypsu v Sarajeve a v Rwande. Uvidíte ju s Leicou alebo Canonom alebo Hasselbaldem v rukách. V dokumente sa Annie zmieňuje tiež o svojej mladosti, kedy s rodičmi cestovala z miesta na miesto. V uplynulých tridsiatich rokoch sa podieľala na formovaní podoby súčasného sveta a dnes je rovnako slávna ako celebrity, s ktorými pracovala.
- USA, 2006, réžia: Barbara Leibovitz
4. Český bonus:
Fotograf
Životopisná pocta legende (so všetkými pozitívnymi i negatívnymi konotáciami) českej, resp. československej fotografie, Janu Saudkovi. Pre jedného sú jeho zábery „gýč ako bič“, pre druhého nadčasová / národne umelecká tvorba. Podobne ambivalentný je pohľad kritikov na film Ivany Pavláskovej, ktorý nás sprevádza búrlivým životom hlavného hrdinu, ktorého stvárnil Karel Roden.
- ČR, 2015, režie: Irena Pavlásková
Zdroj článku: