Blog


Visegrad Fund
HDR fotografia

HDR fotografia

Chceli by ste vedieť, ako získať fotografie bez prepálených a úplne čiernych plôch bez kresby, nech má daná scéna akýkoľvek vysoký kontrast? Tieto situácie nie je možné nafotografovať bežným spôsobom bez straty v najsvetlejších, resp. najtmavších partiách záberu. Riešením je HDR fotografia, čiže fotografia s vysokým dynamickým rozsahom (High Dynamic Range). Na našom kurze vám odkryjeme tajomstvá, ako na to.

Na tomto kurze  sa dozviete

HDR2

- Čo je dynamický rozsah fotografovanej scény

- Dynamický rozsah snímačov digitálnych fotoaparátov

- Princíp HDR fotografie

- Čo je pseudo-HDR

- Ako nafotografovať scénu pre techniku HDR

- Úskalia a problémy pri fotografovaní HDR

- Spracovanie fotografií v počítači pomocou funkcií pre HDR a mapovanie tonality

- Manuálne spracovanie fotografií v počítači princípom HDR

- Kedy a ako správne využívať techniku HDR

- Ako určiť správnu mieru použitia HDR a neskĺznuť do tvorby gýčovitých obrazov

O kurze

Množstvo scén, ktoré sa okolo nás vyskytujú, má širší dynamický rozsah (väčší kontrast), než ktorý sú

obr1

schopné zachytiť snímače dnešných fotoaparátov. Bežný prístup vtedy spočíva v tom, že sa musíme rozhodnúť, čo z daného tonálneho rozsahu „obetujeme“, čiže zachytíme bez kresby (na fotografii sa to objaví úplne čiernou, resp. úplne bielou farbou, bez akýchkoľvek vizuálnych informácií). Existuje však riešenie. Tým je HDR (High Dynamic Range) fotografia. Je to technika fotografovania a následného spracovania obrazu v počítači, ktorá umožní zachytiť v podstate ľubovoľný dynamický rozsah. Ak sa ju naučíte, dokážete získať kvalitné a prekreslené obrázky bez straty dôležitých detailov. Napoludnie počas jasného dňa je dynamický rozsah scény bežne aj o 50% väčší, než rozsah, ktorý je schopný zachytiť najmodernejšia súčasná digitálna zrkadlovka. Ďalej tu máme množstvo situácií, ktoré sú z pohľadu zachytenia úplného rozsahu nad sily dnešných snímačov - ako napríklad zábery v prudkom protisvetle; v interiéroch, kam preniká ostré svetlo cez okno; v noci keď je obloha tmavá a pouličné svetlá majú oproti tomu priveľkú intenzitu... atď.

obr2

Naučíte sa nielen ako nafotografovať a v počítači spracovať takéto scény, ale aj to, kde sú rozumné a vkusné hranice použitia tejto techniky – pretože je veľmi ľahké skĺznuť do „tvorby“ gýčovitých, farebne prehnaných a nereálnych obrazov, ktoré pôsobia ako omaľovánky. Okrem štandardnej techniky mapovania tonality HDR vám ukážeme, ako manuálne selektívnou technikou lokálne znižovať príliš veľký dynamický rozsah scény.

Komu je kurz určený

Kurz je určený všetkým záujemcom o zvládnutie scén s veľkým dynamickým rozsahom.  Odporúčame ho fotografom, ktorí už majú zvládnuté základy fotografovania a základy používania Photoshopu.

Čo si na kurz priniesť?

Váš fotoaparát a statív. Odporúčame tiež doniesť káblovú, resp. diaľkovú spúšť a notebook s programom Adobe Photoshop. 

Dĺžka kurzu:

8 hodín

Počet ľudí na kurze:

minimálne 4, maximálne 8 účastníkov

Každý účastník získa na záver kurzu oficiálny certifikát AKF o jeho absolvovaní.

Termíny kurzov a objednávky

Ľutujeme, ale pre tento kurz momentálne nemáme žiadne voľné termíny.

Dôležité: Aby ste sa uistili, že naše správy pre Vás neskončia v spamovom koši,
prosím, pridajte si adresu info@akf.sk do Vášho adresára. Ďakujeme!