Blog

Najbližšie kurzy:


Visegrad Fund
Islandský pozdrav

ISLANDSKÝ POZDRAV

Vyberte sa s nami tento mesiac za krásami drsného severu a navštívte Zlatý trojuholník, alebo tri najznámejšie skvosty ostrova: najstarší parlament sveta Thingvellir, ležiaci napoly v Európe a napoly v Amerike, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Čakajú na Vás aj legendárne kúpele Blá Lónid, termálna oblasť Krýsuvík a najsevernejšie hlavné mesto sveta Reykjavík – pestrofarebné domčeky, divoký nočný život, bohatá umelecká scéna, kaviarničky, múzeá a galérie, ... to všetko na pozadí hôr so zasneženými vrcholkami, uprostred mimozemských lávových polí porastených machom, za 5 dní a fantastickú cenu! V októbrovom termíne navyše ideálna možnosť pozorovať polárnu žiaru!

Reykjavik04

Program

1. deň:

Letecky na Island (priamy let z Bratislavy), prílet do Keflavíku. Transfer do  Reykjaviku (v preklade „Dymová zátoka“), krátka prehliadka mesta: budova Perlanu postavená na rezervoároch s horúcou vodou, ponúkajúca 360° panoramatický pohľad na mesto. Höfdi – miesto historického stretnutia prezidentov USA a Sovietskeho zväzu v roku 1986 a bezpochyby najznámejší monument mesta – futuristická budova kostola Halgrímskirkja. Radnica leží na brehu jazera v historickom centre, ktoré obľubujú najmä deti kŕmiace vodné vtáctvo. Nákupná ulička Laugarvegur,  budova parlamentu, radnica a prístav s modernou budovou filharmónie.

 

Blue Lagoon 03

2. deň:

Zlatý trojuholník, alebo tri drahokamy Islandu:  najstarší parlament sveta Thingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Najstarší národný park Islandu Thingvellir je unikátom tak z historického, ako aj geologického hľadiska – leží na tektonickom zlome eurázijskej a americkej pevninskej dosky a vy sa tak môžete ocitnúť „jednou nohou v Amerike a druhou v Európe.“ Pokračovanie k najznámejšiemu gejzíru sveta Geysiru, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 m a podľa ktorého sú pomenované všetky gejzíry sveta. Dnes však spoľahlivo funguje už len jeho sused Strokkur vyvrhujúci vodu do výšky 15-30 metrov približne každých 5-10 minút. Len kúsok od tejto termálnej oblasti sa nachádza monumentálny, dvojstupňový vodopád Gulfoss, nazývaný „zlatý“. Padá do hĺbky 32 metrov a za slnečných dní sa kvapky odrážajú v prekrásnej dúhe. Kráter Kerid naplnený vodou - geologicky aj akusticky zaujímavé miesto, kde účinkovala aj slávna Bjork. Návrat do Reykjavíku so zastávkou v Hveragerdi, známom predovšetkým svojimi geotermálnymi poľami a početnými skleníkmi – vedeli ste, že na Islande vypestujú najviac banánov na obyvateľa v rámci EÚ?

 3. deň: 

Nádherná oblasť islandského juhozápadu plná povestných prírodných krás – cestou do malebnej dedinky Vík sa zastavíme pri vodopáde Seljalandsfoss, ktorý umožňuje návštevníkom prechod „poza“ svoj vodný závoj. Nasleduje vodopád Skogar, jeden z najvyšších na ostrove a návšteva Ľudového múzea s perfektným výkladom a vyobrazením islandskej histórie. Dedinka Vík leží neďaleko magickej pláže s čiernym pieskom a bazaltových stĺpov všetkých veľkostí a tvarov ... a len kúsok odtiaľ sa dvíhajú mystické útvary skamenených trolov Reynisdrangar priamo z mora. Útesy Dýrholaey ponúkajú nádhernný panoramatický výhľad na celé pobrežie. Návrat do Reykjavíku so zastávkou pri splaze ľadovca Solheimjokull - unikátny islandský ľad na dosah.

Geysir

 4. deň:

Voľný čas v Reykjavíku, možnosť FAKULTATÍVNYCH AKTIVÍT – pozorovanie veľrýb alebo jazda na svetoznámych islandských koníkoch, alebo výlet na Západné pobrežie: 

  • Výprava za delfínmi a veľrybami štartuje z prístavu v Reykjavíku. Pri troške šťastia počas 3-hodinovej plavby uvidíme niektoré z mnohých druhov veľrýb a delfínov prichádzajúcich k islandskému pobrežiu vždy od jari až do jesene.  
  • Dobrodružná jazda lávovými poliami v okolí Mt. Helgafell na koňoch začína v Hafnafjördure, mestečku vzdialenému pár kilometrov od centra Reykjavíku, povestnému predovšetkým vďaka „zvýšenému výskytu škriatkov“ a svojským obyvateľom, z ktorých si zvyšok ostrovanov rád uťahuje. Útvary, ktoré cestou uvidíme, nám budú celkom iste pripomínať skamenené postavičky trolov (celkový čas aktivity cca 3 hodiny, samotná jazda na koni cca 1,5 až 2 hodiny, vrátane prestávok).
  • Po návrate čas na skúmanie umeleckej a kultúrnej scény Reykjavíku, hlavnej nákupnej tepny Laugarvergur, množstva kaviarničiek, či návštevu niektorého z mnohých, veľmi kvalitných múzeí a galérií (Národné múzeum, Múzeum osídľovania Reykjavíku, Múzeum ság, Národná galéria, ... ), alebo prechádzku k jedinečnej pláži Nauthóltsvík (more vyhrievané termálnym prameňom!). Alebo relax „po domácky“ – v jednom z termálnych kúpalísk s množstvom horúcich prameňov, víriviek a tobogánov – najvyhlásenejšie sa volá Laugardauslaug.
  • Alternatívne možnosť Výletu na Západné pobrežie: Povedie do oblasti do oblasti Hvallfjordur a Borgarfjordur, spojený s návštevou mestečiek Borgarnes (história mesta siaha ešte do čias slávnej Egilovej ságy, s hlavným mestom ho spája druhý najdlhší most na ostrove) , Reykholt (intelektuálne centrum stredoveku – žil tu aj slávny spisovateľ a politik Snori Sturlurson) a Akranes (s hlavným mestom ho spája jeden z najdlhších podmorských tunelov sveta, v mestečku sídli aj slávny športový klub), najväčšieho európskeho horúceho výveru Deildartunguhver (až 180 l/sec, teplota vody 97oC), a malebných vodopádov Hraunfossar (voda vyteká do nádhernej ľadovcovej rieky spod lávového koberca) a Barnafoss („Detský vodopád“, opradený mnohými legendami).

Sprievodca vám počas prvých troch dní zájazdu odporučí a vysvetlí všetky možnosti.

Reykjavik03

5. deň: 

Vyrážame na prehliadku polostrova Reykjanes. Presunieme sa do geotermálnej oblasti Krysuvík s bublajúcimi bahennými jazierkami a farebnými fumarolami. Jazda pozdĺž pobrežia do rybárskej dedinky Grindavík s pokračovaním cez lávové políčka pripomínajúce mesačnú krajinu až na výbežok Reykjanestá. To najlepšie nás čaká nakoniec: slávna Modrá Lagúna:

To, čo je Eifelovka pre Paríž či Disneyland pre Floridu, to je Blá Lónid pre Island. Top atrakcia uprostred čierneho lávového poľa, mliečno-modrá geotermálna voda s liečivým bahnom má ideálnych 38 °C. Surrealistický pocit z priestoru ešte umocňuje neďaleko stojaca geotermálna elektráreň Svartsengi. A nie je to len reklamný slogan, že vaša pokožka bude po kúpeli hebká a u novorodenca! – zárukou je množstvo prítomných minerálnych solí a silíc. Po relaxačnom a zdravom kúpeli transfer na letisko a odlet domov. Prílet do Bratislavy (cca hodinu po polnoci - t.j. v skorých ranných hodinách 6.dňa).

 

AURORA BOREALIS / POLÁRNA ŽIARA

Existuje veľký predpoklad, že bude možné pozorovať nádherné, nezabudnuteľné nebeské divadlo – polárnu žiaru. Astronómovia uvádzajú rok 2013 ako jeden z najlepších na pozorovanie v desaťročnom cykle – samozrejme, len za predpokladu jasnej oblohy. Podľa aktuálnej predpovede „pozorovateľnosti“ (aktuálne informácie vám poskytne sprievodca) sa z Reykjavíku vyráža o 21:30 hod. do hôr v okolí hlavného mesta, aby oblohu neosvetľovalo umelé osvetlenie. Návrat okolo 22:30 hod. Pokiaľ prvý pokus nebude úspešný, organizátor poskytne účastníkom 1 náhradný bezplatne.

Aurora Borealis

 

Termín: 17. - 21.10. 2013

Cena:

Servisné poplatky cca 79 EUR.

Cena 889 EUR

Maximálny počet účastníkov workshopu: 16 osôb.

 

Cena zahŕňa

Medzinárodnú leteckú dopravu (priamy let Bratislava – Keflavík – Bratislava), 4x ubytovanie s raňajkami v kvalitnom 3* hoteli (možnosť ubytovania v 4* hoteli za doplatok 100 EUR), doprava klimatizovaným autobusom a česky/slovensky hovoriaci sprievodca (okrem 4. dňa).

Cena nezahŕňa

Fakultatívne aktivity 4. deň pobytu: pozorovanie veľrýb – 57 EUR dospelý (zľava pre dieťa do 15 rokov 50%), jazda na koňoch 70 EUR (zľava pre dieťa do 12 rokov 25%), výlet na Západné pobrežie 55 EUR. Výlet za polárnou žiarou 35 EUR, vstupné do kúpeľov Blá Lónid 33 EUR (deti do 13 rokov v sprievode rodičov zdarma, 14-15 roční 17 EUR), vstupné do múzeí. Stravu okrem raňajok. Príplatok za jednolôžkovú izbu 75 EUR (v 4* hoteli 160 EUR). Komplexné cestovné poistenie 1,70 EUR/os./deň. Poistné krytie môžete rozšíriť nadštandardným pripoistením stornovacích poplatkov a pripoistením meškania lietadla.

Organizátor:

Cestovná kancelária Satur

Skogarfoss

Termíny kurzov a objednávky

Ľutujeme, ale pre tento kurz momentálne nemáme žiadne voľné termíny.

Dôležité: Aby ste sa uistili, že naše správy pre Vás neskončia v spamovom koši,
prosím, pridajte si adresu info@akf.sk do Vášho adresára. Ďakujeme!