Blog


Visegrad Fund
Zuzka Vajdova

Nová lektorka v našom tíme - Zuzka Vajdová

Máme to potešenie privítať v tíme AKF ďalšieho člena - lektorku, ktorá je nielen výbornou fotografkou, ale predovšetkým sympatickým a priateľským človekom. Zuzka študovala fotografiu v najskôr v ďalekej Austrálii, aby sa neskôr vrátila na ďalšie štúdium domov na Slovensko. Okrem digitálnej fotografie sa stále venuje aj klasickému fotoprocesu. A ako svoj vzťah k fotografii popisuje Zuzka?

Fotografia sa mi priplietla do cesty úplnou náhodou. Priniesla so sebou množstvo fascinujúcich ľudí. Napríklad takých, ktorí riskujú vlastný život, aby prostredníctvom svojich obrázkov podnietili sociálne a spoločenské zmeny. Alebo takých, ktorí v portréte dokážu okrem ľudskej tváre zachytiť aj emóciu, či dokonca charakter. Sú pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie.

Po štúdiu fotografie a marketingu na austrálskej Edith Cowan University som sa v roku 2008 vrátila na Slovensko, kde som si doplnila teoretické vedomosti o fotografii a umení na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Medzitým som sa zúčastnila workshopu žurnalistickej fotografie v Bangladéši a skompletizovala (skomplikovala) som si tak svoj pohľad na fotografiu. Čo fotografovať? Reklamu, módu, architektúru, umenie, alebo sociálny dokument?
   
Aktuálne sa venujem najmä analógovej fotografii, som veľkým fanúšikom lomografie. Fotografujem čímkoľvek, čo má plastikovú šošovku a iné "vady" spôsobujúce nedokonalú reprezentáciou sveta okolo nás.

Jej práce si môžete pozrieť v jej profile.